Palkinnot / The prizes

The international category was judged by jury Ivari Ilja (chair), Yoshiko Arai, Terhi Dostal, Seppo Kimanen and Heini Kärkkäinen.

Kansainvälisen sarjan juryn muodostivat Ivari Ilja (pj.), Yoshiko Arai, Terhi Dostal, Seppo Kimanen and Heini Kärkkäinen.

The jury of the national category was / Kansallisen sarjan juryn kuuluivat Paavali Jumppanen (chair/pj.), Ilkka Kauppi, Katariina Liimatainen ja Liisi Nuora-Kapanen.

Results of the international finale. Kansainvälisen sarjan finaalin tulokset:

First prize, ensimmäinen sija (9000 €): Trio ’95
Rasmus Andreas Raide, piano – Robert Traksmann, viulu/violin – Marcel Johannes Kits, sello/cello
Viro / Estonia

Second prize, toinen sija (6000 €): Piano Duo Petkunaite
Auguste Petkunaite, piano – Ieva Petkunaite, piano
Liettua / Lithuania

Third prize, kolmas sija (4500 €): Trio Est
Fanny Söderström, piano – Abel Puustinen, viulu/violin – Anna Westerlund, sello/cello
Suomi / Finland

Other prizes

The following ensembles received a diploma of 1500 €. Seuraavat yhtyeet saivat diplomin arvoltaan 1500 €.

Roksana Tarvide and Kaspars Bumbišs piano duo
Roksana Tarvide, piano – Kaspars Bumbišs, piano
Latvia

Duo Hommage
Hans Christian Aavik, viulu/violin – Karolina Žukova, piano
Viro / Estonia

Kakadu-trio
Aku Sorensen, viulu – Saara Särkimäki, sello – Lili Ahopelto, piano
Suomi / Finland

Kansallisen sarjan tulokset

Kansallisen sarjan tunnustuspalkinnon (600 €) saivat seuraavat yhtyeet, lueteltuina kilpailun esiintymisjärjestyksessä:

Trio Heikkilä
Oili Heikkilä, viulu – Lieko Heikkilä, piano – Elsa-Vilja Heikkilä, sello
Mikkelin musiikkiopisto, Länsi-Helsingin musiikkiopisto

Nilberto
Alberto Friman, viulu – Niilo Ruotsala, piano
Helsingin Konservatorio

Nordlund & Yamaguchi
Kiia Nordlund, piano – Aino Yamaguchi, viulu
Sibelius-Akatemian nuorisokoulutus/Helsingin Konservatorio

Silva
Konsta Litmanen, piano – Jenni Lehtinen, piano
Gradia

Pätiälä
Sofia Pätiälä, piano – Isabella Pätiälä, piano
Sibelius-Akatemia, Helsingin Konservatorio

Duo Sorelle
Lotta Ristolainen, piano – Liina Ristolainen, viulu
Lapin musiikkiopisto

Lisäksi kunniakirjat annettiin seuraaville yhtyeille:

Duo J.A.
Anlin Fu, viulu – Juri Kauhanen, piano
Musiikkiopisto Juvenalia

Pianoduo Kallbåda
Verna Niskakangas, piano – Pekko Aakko, piano
Kirkkonummen musiikkiopisto

Iibis
Iiris Renvall, viulu – Isabella Pätiälä, piano
Helsingin Konservatorio

Duo Song of Chen
Viivi Song, piano – Yinglei Chen, viulu
Musiikkiopisto Avonia, Espoon musiikkiopisto

Trio R.S.O.
Sanni Rämö, viulu – Olivia Sirén, sello – Ruusu Syväniemi, piano
Keravan musiikkiopisto

Lämpimät onnittelut kaikille kilpailuun osallistuneille!