Viulukilpailun 2022 osallistujat

Suomalaisen musiikkikampuksen Hannikaissalissa perjantaina 4.3.2022 käynnistyneen kuudennentoista Juhani Heinonen -viulukilpailun sarjat arvottiin kilpailukäytännön mukaisesti esiintymisjärjestykseen. Arvonnan suorittivat Musiikkikampuksen päälliköt Gradian musiikin ja tanssin koulutuspäällikkö Jarmo Kivelä ja JAMKin päällikkö Eva Halme.

Kilpailutapahtumat etenivät päiväkohtaisen aikataulun mukaisesti alkaen kello 12.00 perjantaina 4.3. Hannikaissalissa keskimmäisen eli 13–15-vuotiaiden sarjan ensimmäisellä erällä ja päättyen Jyväskylä Sinfonian konserttikalenteriin sisältyneeseen ja kello 19.00 alkaneeseen 16–24-vuotiaiden finaaliin Jyväskylän teatteritalossa keskiviikkona 9.3.

Sarjoittain järjestykseen arvotut osallistujat ja kilpailuaikataulu esiteltiin tarkemmin kilpailukatalogissa:

10–12-vuotiaat, yksieräinen sarja tiistaina 8.3.
1. Ella Vilagi
2. Yutong Chi
3. Riku Huuska
4. Eeli Tervo
5. Maiju Latonen
6. Maija Toivio
7. Lilja Haatainen
8. Melina Salvatierra
9. Helvi Salminen
10. Jussi Huuska
11. Vilho Siivonen
12. Aura Mäkinen
13. Maria Emeltchenko
14. Leea Mattila
15. Sanja Lehtinen
16. Anna Pöyhönen
17. Vilma Tikkanen
18. Sonil Saifouri
19. Ilona Heikkilä
20. Vili Vänskä

13–15-vuotiaat, kaksieräinen sarja alkaen perjantaina 4. 3.
1. Emil Granlund
2. Alina Siirala
3. Ruut Karhu
4. Deniz Gedik
5. Natália Hódi
6. Iiris Renvall
7. Katri Mettänen
8. Valtteri Honkkila
9. Arul Medini Arul Jothi
10. Kaisla Holkko
11. Kerttu Kaihola
12. Alma Huttunen
13. Matti Mankkinen
14. Olga Niemi
15. Inari Puhakka
16. Stella Rautiainen
17. Senny Herler
18. Nea Li
19. Inkeri Jyllinmaa
20. Salme Saatsi

Sarjan loppukilpailuun valitut esiintyvät sunnuntaina 6.3. klo 18 Hannikaissalissa alkavassa finaalikonsertissa orkesterina Campus Sinfonietta ja kapellimestarina Zoltán Bolyky.

16–24-vuotiaat, kolmieräinen sarja alkaen lauantaina 5.3. 
1. Eeva-Liina Luukkanen
2. Liina Ristolainen
3. Pirta Pöllänen
4. Sanni Kangas
5. Emma-Riina Aho
6. Aino Yamaguchi
7. Manne Korhonen
8. Melina Nyberg

Sarjan jatkoon edenneet esiintyivät maanantaina 7.3. ja finaali käytiin keskiviikkona 9.3.