2023 ensembles - yhtyeet

Decision of the Competition Committee - kilpailuun kutsutut yhtyeet

Ilmari Hannikainen -pianokamarimusiikkikilpailuun 2023 kutsutaan ilmoittautumisten ja karsintavideoiden pohjalta kilpailutoimikunnan päätöksellä seuraavat kokoonpanot:

The following ensembles are chosen for the Ilmari Hannikainen Piano Chamber Music Competition 2023:

KANSALLINEN SARJA – THE NATIONAL CATEGORY 28.2.–1.3.2023
kutsutut yhtyeet aakkosjärjestyksessä

Ad Hoc Trio
Isabella Pätiälä, piano – Albert Sahlström, viulu – Saima Malmivaara, sello

Duo Aamira & Olga
Aamira Demirel, piano – Olga Niemi, viulu

Duo Klario
Malva Teerijoki, klarinetti – Maisa Värri, piano

Duo La Mi
Martta Pölönen, piano – Lilja Iisakkila, viulu

Duo Subito
Ella Oksava, piano – Katri Mettänen, viulu

Duo Treccia
Liina Heilimo, piano – Viljamaria Luukkonen, piano

JuRuEl
Eliel Lahesmaa, klarinetti – Ruth Steudle, sello – Julia Elomaa, piano

Sofri
Iiris Renvall, viulu – Sofie Horáková, piano

Trio Edelweiss
Beata Ponyi, piano – Stella Henell, viulu – Ester Nurminen, sello

KANSAINVÄLINEN SARJA – THE INTERNATIONAL CATEGORY 2.–9.3.2023
Invited ensembles in alphabetical order

Cuore Piano Trio
Zuzanna Budzynska (Puola/Poland), viulu/violin – Jadwiga Roguska (Puola/Poland), sello/cello – Szymon Ogryzek (Puola/Poland), piano

Dúo Almudena
Alexis Hatch (USA–Espanja/Spain), viulu/violin – Natalie Schwamova (Tsekki/Czech Republic), piano

Duo Clarté
Yebin Jang (Etelä-Korea/South Korea), piano – On-You Kim (Etelä-Korea/South Korea) viulu/violin

Duo Gylling
Dhyani Gylling (USA), viulu/violin – Kristoffer Gylling (Suomi/Finland), piano

Duolei
Anu Rautakoski (Suomi/Finland), piano – Yeon Seo Ra (Etelä-Korea/South Korea), piano

Duo Moldoványi–Shinoyama
András Moldoványi (Unkari/Hungary), piano – Haruna Shinoyama (Japani/Japan), viulu/violin

Duo Peters
Yukari Ohno (Japani/Japan), viulu/violin – Himeno Negishi (Japan/Japan), piano

Duo Sarasvathi–Nowak
Sebastian Nowak (Puola/Poland), viulu/violin – Victoria Sarasvathi (Indonesia), piano

Duo Sonoro
Andrii Pavlov (Ukraina/Ukraine), viulu/violin – Valeriia Shulga (Ukraina/Ukraine), piano

DYM Trio
Danqi Zeng (Kiina/China), viulu/violin – Yun-Ya Lo (Taiwan), sello/cello – Mingfei Li (Kiina/China), piano

Faccini Piano Duo
Elia Faccini (Italia–Iso-Britannia/Italy–Great Britain), piano – Betsabea Faccini (Italia–Iso-Britannia/Italy–Great Britain), piano

Fiony Duo
Iora Kama (Japani/Japan), viulu/violin – Yoshimi Nakamura (Japani/Japan), piano

Hibiki Yamashita and Patricija Ciemese Piano Duo
Hibiki Yamashita (Japani/Japan), piano – Patricija Ciemese (Latvia), piano

Ihor Sediuk & Oleh Kopeliuk
Ihor Sediuk (Ukraina/Ukraine), piano – Oleh Kopeliuk (Ukraina/Ukraine), piano

Los Pagos Piano Trio
Marta Dettlaff (Puola/Poland), viulu/violin – Jan Łomozik (Puola/Poland), sello/cello – Maciej Łobos (Puola/Poland), piano

Paddington Trio
Tuulia Hero (Suomi/Finland), viulu/violin – Stephanie Tang (USA), piano – Patrick Moriaty (Irlanti/Ireland)

Szilasi and Schoonakker Duo
Christina Schoonakker (Hollanti–Etelä-Afrikka/Netherlands–South Africa), viulu/violin – Dávid Szilasi (Unkari/Hungary), piano

Trio Brontë
Lili Bogdanova-Essl (Bulgaria), piano – Ava Bahari (Ruotsi/Sweden), viulu/violin – Annie Jacobs-Perkins (USA), sello/cello

Trio TRN
Neža Nahtigal (Slovenia), viulu/violin – Tara Korica (Slovenia), sello/cello – Rebeka Dobravec (Slovenia), piano

Waldszenen Ensemble
Katarzyna Denkiewicz (Puola/Poland), viulu/violin – Mateusz Błaszczak (Puola/Poland), sello/cello – Maurycy Stawujak (Puola/Poland), piano

 

Kilpailua tukee mm. opetus- ja kulttuuriministeriö. – The competition is supported by e.g. Ministry of Education and Culture of Finland.